Historia marki Honda

Założyciel firmy - Soichiro Honda Soichiro Honda- urodził się w 1906r w Komyo, niedaleko Hamamatsu. Był synem kowala. Od swojego ojca uczył się obróbki stai a od swojego dziadka japońskiej filozofii życia. Już jako mały chłopak interesował się techniką. Wysłano go do Tokyo, by uczył się fachu mechanika. Tam wkrótce, wraz ze swoim mistrzem, rozpoczął budowę wyścigowych samochodów. Podczas II Wojny Światowej produkował pierścienie tłokowe do silników samolotów wojskowych. Po wojnie sprzedał swoją firmę Toyocie i rozpoczął wędrówkę po zniszczonym kraju. Obserwował ludzi i doszedł do wniosku, że w tym trudnym czasie ludziom najbardziej potrzebne były małe, silnikowe jednoślady. Zgromadził zespół pomocników i rozpoczął montaż silników do rowerów. Tak powstał Honda Technical Research Institute.

W 1948r zaczęły powstawać, w zakładzie przemianowanym na Honda Motor Company, pierwsze własne wyroby. W 1949r przypadkowo poznał człowieka, który był takim samym jak on perfekcjonistą i miał identyczny sposób myślenia. Takeo Fujisawa miał również podobne jak Honda wizje marketingu i dystrybucji. Działali razem przez następne 35 lat. Soichiro Honda zmarł w 1991r zostawiając swoje imperium w pełnym rozkwicie.

W 1951r Honda wprowadziła na rynek swój pierwszy silnik czterosuwowy. Firmy nie załamał kryzys gospodarczy po wojnie w Korei i w 1958r przedstawiono bardzo udany model Super Cub z czterosuwem o pojemności 50, 60, 75, 90, 100 lub 110ccm. Ten moped produkowany jest do dzisiaj. Sprzedany został w ilości 27 milionów egzemplarzy i jest pod tym względem światowym rekordzistą. W 1959r Honda zadebiutowała w wyścigach, wystawiając trzech kierowców do niezwykle trudnej imprezy na wyspie Man. Kierowcy zajęli 6, 7 i 8 miejsce, wygrywając jednocześnie w klasyfikacji zespołowej. Dwa lata później kierowcy na Hondach zdobyli Mistrzostwo Świata. Do momentu wycofania się z wyścigów w 1967r Honda zdobyła łącznie 14 tytułów Mistrza Świata. W 1960r Honda stała się, dzięki eksportowi do Ameryki i Europy, największym producentem motocykli na kuli ziemskiej.

Kiedy w 1967r firma przedstawiła model CB750, stało się jasne, że dla imperium Hondy nie ma granic. Twórca tego imperium przykładał szczególną uwagę do jakości swoich produktów. Wysoką niezawodność potwierdzały liczne długodystansowe testy, codzienne obserwacje użytkowników oraz sukcesy sportowe w trudnych warunkach rywalizacji.

Ilość wyprodukowanych motocykli w 1998r przekroczyła 100 milionów sztuk. Cztery główne światowe oddziały istnieją w Japonii, obu Amerykach, Azji i Europie. Obecnie roczna produkcja motocykli Hondy przekracza 5.000.000 maszyn. Jest światowym liderem wśród producentów.